| Object Number | 29-15-600 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text, complete. Death of Nannaya. (ETCSL 5.05.02, CDLI Composite: Q000776). 8x3 lines. See CDLI for line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 4.8 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Thickness | 1.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P256346 - CDLI Number | UM 29-15-600 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
