Wedge
35-21-35
From: North America | United States of America | Alaska | Middle Yukon Valley | Kateel | Koyukuk River
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-35 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Koyukuk |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Middle Yukon Valley | Kateel | Koyukuk River |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Locus | House 4 |
| Period | Modern |
| Section | American |
| Materials | Antler |
| Description | No sign of use at butt |
| Length | 18.3 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.