| Object Number | 29-13-811 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text, fragment. Proverbs Collection 01. (ETCSL 6.01.01, CDLI Composite: Q000795). School exercise; [] gi-na da//[g]i-na[/[]ti-ni?[]; 5 lines. |
| Height | 7.4 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 3.4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P255701 - CDLI Number | UM 29-13-811 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
