| Object Number | 29-13-463 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text, fragment. Nanna G. (ETCSL 4.13.07, CDLI Composite: Q000676). 6x6 lines. |
| Height | 4.2 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P255413 - CDLI Number | UM 29-13-463 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
