Rattle
29-175-120
From: Washington (U. S. State)
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-120 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Makah |
| Provenience | Washington (U. S. State) |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Bark | String |
| Iconography | Bird |
| Description | In form of bird. Well formed but roughly finished except for head where eye, eyebrow and beak are carefully worked. Unpainted. Eye-like lozenge of metal bound through piercings on left side of bottom. Bottom fastened to top by rawhide through piercings and by cedar bark bound around the tail. |
| Height | 10 cm |
| Length | 31.3 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 6/8882 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.