Red Paint Stone
49-25-129
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-129 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | A2E Depth 5" |
| Section | American |
| Materials | Shale |
| Description | Tiny red pigment pebble with ground surface making a sharp edge with the fractured surface. Baked red shale. |
| Length | 2.3 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 23 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.