| Object Number | 29-201-686 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Morocco |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Brass | Skin |
| Description | Wooden frame: skin head painted turquoise; five pairs of brass rattles. Ornamental flannel qpplique and nail heads. |
| Height | 8 cm |
| Width | 21 cm |
| Outside Diameter | 18.5 cm |
| Credit Line | Williams Moroccan Expedition; Talcott Williams and Sophia Wells Royce Williams, 1898 |
| Other Number | T.W.331 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
