| Object Number | 29-13-88 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text; Mathematical text. Proverbs Collection 02. (ETCSL 6.01.02, CDLI Composite: Q000796). Obverse little preserved. May be model contracts or proverbs; Reverse: Metrological table or list. |
| Height | 9.6 cm |
| Width | 12.4 cm |
| Thickness | 2.9 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P230535 - CDLI Number | UM 29-13-088 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
