Mortar
29-175-210
From: Canada | British Columbia
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-210 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Date Made | -1917 |
| Section | American |
| Materials | Whale Bone |
| Description | Whale vertebra. Rounded to oval with one flat side from which projects the dorsal spine carved to represent animal head with drooping ears, round eyes and open, toothless mouth. |
| Height | 18.3 cm |
| Length | 44.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 6/9276 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.