| Object Number | 31-16-936 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Mould Made |
| Iconography | Standing Goddess |
| Description | Terra cotta. Standing goddess(?) in flounced robe, tight round the legs. Broken at waist. molded. Small Base. |
| Height | 7.3 cm |
| Width | 6.1 cm |
| Depth | 1.8 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
