| Object Number | 45-15-490A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass | Fur | Wool | Flannel | Silk |
| Technique | Beaded |
| Iconography | Tree |
| Description | Buckskin glove. Beaded with a design of trees on back, triangles on fingers, fur cuff lined with red flannel and bound with green ribbon. |
| Length | 39 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




