Moccasin
45-15-475B
From: North America | United States of America | Minnesota (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-475B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa (uncertain) | Winnebago (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Minnesota (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Fiber | Glass |
| Technique | Beaded |
| Iconography | Floral Motif |
| Description | Rawhide sole, buckskin upper with straight heel-seam. Beaded in floral design, red, yellow, green, dark and medium blue, pink and white, edge bound with orange tape. |
| Height | 7 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




