Moccasin
45-15-454A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-454A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Caddo |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Southeast Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass | Silk |
| Technique | Smoked | Beaded |
| Description | Smoke-tanned buckskin, sole and upper in one piece, straight heel-seam puckered and straight instep seam. Instep covered by solidly beaded field concentric white, pink, navy, light blue and red, sewed-on buckskin ankle flap faced with silk, peacock blue and red, with design in pink beads. |
| Height | 7 cm |
| Length | 26.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




