| Object Number | 45-15-452B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Warm Spring |
| Provenience | Oregon |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass |
| Technique | Stained | Beaded |
| Description | Buckskin sole and upper in one piece, stained yellow, sewed-on ankle piece, turned down and beaded. White pony beads, red, blue, and yellow seed beads, instep beaded white, blue and yellow design. Scalloped open circle with central pendant heart, sewed-on tongue. |
| Height | 10 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




