| Object Number | NA9479.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska | Klukwan |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Hair |
| Description | One of a pair of boots made from animal hide. The tall upper is made from a single piece of tanned hide sewn up the back. The sole and vamp are sewn on separately. Undecorated. |
| Height | 43 cm |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Northwest Coast; Louis Shotridge, 1923 |
| Other Number | 5 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



