Legging
45-15-305A
From: United States of America | Oklahoma
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-305A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cheyenne (culture) |
| Provenience | United States of America | Oklahoma |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass |
| Technique | Beaded |
| Description | Boy's legging. Yellow buckskin, beaded cuff, columns of white and green, red and blue bars, short band of vertical bars. |
| Length | 76 cm |
| Width | 43 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




