Leggings
45-15-299A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-299A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Caddo |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Southeast Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Stain | Glass |
| Technique | Beaded | Stained |
| Iconography | Star |
| Description | Man's legging. Stained yellow-green, narrow beaded border design, garnet triangles. Blue, yellow and red stepped block on white ground. Fringed, three large beaded stars in place of band. |
| Length | 89 cm |
| Width | 47 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




