Moccasin Legging
45-15-298A
From: Utah | Uinto
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-298A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Uncompahgre Ute |
| Provenience | Utah | Uinto |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass |
| Technique | Beaded |
| Description | Woman's moccasin legging. Beaded strip and ankle-band, moccasin with marginal, instep and tongue beading. |
| Length | 44 cm |
| Width | 24 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




