| Object Number | 79-3-1.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Micmac |
| Provenience | Canada | Nova Scotia |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Period | 19th century |
| Date Made | circa 1850 |
| Section | American |
| Materials | Wood | Quill |
| Description | Wood, with porcupine quill decoration on all surfaces. Wide zig zag designs on sides; diamond, square, and semi circular designs on top. Quills are primarily white and orange (faded). Box (.1) is rectangular with curved lid (.2). It is old, but in fine condition. |
| Height | 4 cm |
| Length | 17.5 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Gift of Mr. and Mrs. James Rose, 1979 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




