| Object Number | 86-35-327.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | Northern Plains |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Date Made | 1875-1925 |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Bowl of catlinite (.1); rounded form with blunt anterior projection of stem base; three rings carved at top of bowl and stem end. Stem of wood (ash?) (.2); tubular with five sets of three rings carved along length; traces of red pigment in channels between rings. |
| Height | 7.7 cm |
| Length | 11.6 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | Gift of George and Henry J. Vaux, 1985 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


