| Object Number | 45-15-326A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Blackfeet (uncertain) |
| Provenience | Northern Plains |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass | Brass | Muslin | Flannel |
| Technique | Beaded |
| Description | Riding leggings. Fronts of buckskin bound with red flannel, covered with beading. Design: two broad chevrons composed of small blocks in red, green, dark blue, and yellow over a white ground. Solidly beaded cuff. Similar triangles on white ground. Green cloth heading set with brass ball buttons, backs of drill, lining of muslin. |
| Length | 43.5 cm |
| Width | 53.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




