Strip
Band
45-15-229A
From: United States of America | Montana
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-229A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Crow (Culture) |
| Provenience | United States of America | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass |
| Technique | Beaded |
| Description | One of a pair of cradle bands, strips fastened across front of baby carrier. Ends with three broken bars and triangles in blue, white and yellow. |
| Length | 22 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




