Pipe
97-84-1364A
From: United States of America | North Dakota | Missouri River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1364A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yankton |
| Provenience | United States of America | North Dakota | Missouri River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Small catlinite bowl (A) with projection flattened laterally. Wooden stem (B) with carved section suggesting a bone. |
| Length | 9 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1364 - Old Museum Number | 18630 - ANSP Number | I 370 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


