Moccasin
97-84-1494.1
From: Montana | Near Lame Deer Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1494.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Northern Cheyenne |
| Provenience | Montana | Near Lame Deer Creek |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Buckskin | Bead |
| Description | One of a pair of man's moccasins with a rawhide sole. Solidly beaded tops; fine zigzag lines with tipi border on white ground. Trailer. |
| Height | 10 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1494 - Old Museum Number | 17793 - ANSP Number | I 280 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




