Lekythos
80-2-32
From: Libya | Leptis Magna
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 80-2-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Libya | Leptis Magna |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Black Glaze |
| Description | Small squat lekythos. Stub of lower attachment of handle preserved and very lowest part of neck. Worn, dull black glaze over all except foot and underside. Buff clay. |
| Height | 3.8 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Outside Diameter | 2.7 cm |
| Credit Line | Gift of Teresa Howard Carter, 1980 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.