Basket Lid
47-11-3B
From: United States of America | Alaska | Aleutian Islands | Attu Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 47-11-3B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aleut |
| Provenience | United States of America | Alaska | Aleutian Islands | Attu Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Twined with openwork of parallel warps; silk embroidered with eight-armed crosses and diamonds composed of nine dots: orange, magenta, brown and lavender. Cylindrical. Lid with vertical rim and button knob. |
| Length | 11.75 cm |
| Width | 11.75 cm |
| Depth | 3.65 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Eli Kirk Price 3rd, 1947 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




