Emblem
97-563-10558
From: Arizona | Salt River Valley
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10558 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | Arizona | Salt River Valley |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone | Basalt (uncertain) |
| Iconography | Phallic |
| Description | Elongated piece of stone with one larger bulb end and another narrowly rounded end. Possibly a phallic emblem. Made from porous, igneous rock perhaps basalt. |
| Length | 14.7 cm |
| Width | 4.9 cm |
| Thickness | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10558 - Old Museum Number | 28468 - ANSP Number | 4562 - Original Number | 59 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

