Whetstone
49-25-162
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-162 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | D1W 6-12" |
| Section | American |
| Materials | Shale |
| Description | Fragment of shale whetstone. One surface and two edges ground. Reddish colored stone. |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 250 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.