Moccasin
97-84-1738.2
From: Montana | Stillwater
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1738.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Crow (Culture) |
| Provenience | Montana | Stillwater |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Bead | Quill |
| Description | One of a pair of moccasins. Rawhide sole; buckskin (or elk ?) top. Beaded circumferal band, light and dark blue, yellow, and red. Vamp with narrow parallel lines of quilling, red with blue ends. |
| Height | 9 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1738 - Old Museum Number | 15682 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




