Moccasin
97-84-1968.2
From: Montana | Missoula River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1968.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cree |
| Provenience | Montana | Missoula River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Bead | Pigment |
| Description | One of a pair of moccasins. Buckskin sole and upper with wide ankle band and bifurcated tongue. Upper solidly beaded, dark and light blue on white ground. Buckskin stained yellow. |
| Height | 8 cm |
| Length | 24.5 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1968 - Old Museum Number | 17911 - ANSP Number | I 160 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



