| Object Number | E3915 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Archaic |
| Provenience | Egypt | Hierakonpolis |
| Locus | Main Deposit |
| Period | Archaic |
| Section | Egyptian |
| Materials | Alabaster |
| Description | Rectangular piece of calcite. Holes drilled at either end from one wide side, through to the two short narrow ends. |
| Length | 6 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account; James Quibell, 1898 |
| Other Number | AES703 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


