| Object Number | 45-15-1411A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cree |
| Provenience | Canada |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay | Wood |
| Description | Pottery, grey slip with green line decoration. Cylindrical bowl and tube at obtuse angle, pointed downward projection. Thin wooden stem. |
| Height | 8 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Outside Diameter | 3.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




