| Object Number | 45-15-1369A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite, bowl with tapering projection and small basal flange. Stem flat with oblong extension toward middle. Smoked at proximal end. |
| Height | 10.4 cm |
| Length | 50 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




