Pipe
45-15-1368A
From: Great Basin (Culture Area)
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-1368A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ute |
| Provenience | Great Basin (Culture Area) |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone | Wood | Metal |
| Description | Catlinite bowl, inlaid with pewter in squares on bowl, diagonals on tube; slim, cylindrical. |
| Length | 20 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




