Knife
Knife Sheath
45-15-911A
From: Washington (U. S. State) | Mt. Hood Area
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-911A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Flathead (uncertain) | Yakima (uncertain) |
| Provenience | Washington (U. S. State) | Mt. Hood Area |
| Culture Area | Plateau Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bone | Hide | Metal |
| Description | Bone handle studded with brass rivets, steel blade, saddle leather case. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




