| Object Number | 45-15-565A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Western Plains |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Abalone Shell | Glass | Hide | Brass | Pigment |
| Description | Abalone shell pendant, convex ends, sides spreading. Five tiers of cylindrical shell beads between blue glass and rawhide strips painted red, brass ear ring. |
| Length | 26.5 cm |
| Outside Diameter | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




