Garter
45-15-201A
From: North America | United States of America | South Dakota | Pine Ridge Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-201A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa (uncertain) | Sioux (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | South Dakota | Pine Ridge Reservation |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Glass | Fiber | Wool |
| Technique | Woven |
| Iconography | Geometric Motif |
| Description | Red, navy blue, green and gold on white ground, geometrical pattern, tassels and long red wool plaited fringes. |
| Length | 32 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




