Box Lid
70-9-47.2
From: North America | United States of America | Michigan
Curatorial Section: American
| Object Number | 70-9-47.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ottawa (uncertain) | Ojibwa (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Michigan |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birchbark |
| Description | Birchwood-sewn to make a square box-the four sides and cover are very rough in texture, while the inside is very smooth and soft-the cover is very rippley-there are three clasps on the cover-two set as hinges one the back and one small clasp to open the cover at the front. |
| Height | 9 cm |
| Length | 15.01 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Bequest of Samuel Pennypacker, 1970 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
