| Object Title | Kayak |
| Object Number | 2012-25-32.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Eli Merkuratsuk |
| Date Made | circa 1980 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone | Ivory | Sinew |
| Iconography | Kayak |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Soapstone and ivory carving called "Kayak" by Eli Merkuratsuk (signed). Soapstone kayak (.1) with animal on rear flanked by 2 ivory pieces attached with thread/sinew. Central depression for soapstone Rower/Hunter (.2) who sits/pivots on ivory pin. Rower/Hunter hold ivory spear. Two ivory oar posts in front of depression holds ivory oar (.3). |
| Height | 9 cm |
| Length | 30.4 cm |
| Width | 13.1 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




