Faces and Caribou Spirit
2012-25-40.2
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Faces and Caribou Spirit |
| Object Number | 2012-25-40.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Luke Anowtalik |
| Date Made | circa 1989 |
| Section | American |
| Materials | Basalt | Caribou Antler |
| Iconography | Face | Caribou | Spirit |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Basalt and caribou antler carving of "Faces and Caribou Spirit" by Luke Anowtalik. Deer head. |
| Height | 49 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




