Mammal Bone
53-54-494
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-494 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, Upper level, depth 12-18" |
| Period | Old Town III |
| Section | American |
| Materials | Mammal Bone |
| Description | Light buff fragments with short cutting or hacking marks from knife across grain of outer surface. Dark buff, mammal bone. Also teeth marks. |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 131 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.