Transformation piece
2012-25-60.1
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Lake Harbor
Curatorial Section: American
| Object Title | Transformation piece |
| Object Number | 2012-25-60.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Lake Harbor |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Tukiki Manomie |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Serpentine carving called "Transformation piece" by Tukiki Manomie. Figure. |
| Height | 11.8 cm |
| Length | 25.4 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




