Beluga Whale
2012-25-62.1
From: Canada | North West Territory | Rankin Inlet
Curatorial Section: American
| Object Title | Beluga Whale |
| Object Number | 2012-25-62.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Rankin Inlet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | William Pissuk |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Beluga Whale |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Basalt carving of "Beluga Whale" by William Pissuk. Whale figure. |
| Height | 15.8 cm |
| Length | 10.8 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




