Igloo
2012-25-68.10
From: Canada | Nunavut | Kugluktuk
Curatorial Section: American
| Object Title | Igloo |
| Object Number | 2012-25-68.10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Kugluktuk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | John Evaglok |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Igloo |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Igloo" by John Evaglok. Oar. |
| Height | 13.6 cm |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




