Man Spearing Fish
2012-25-93.3
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Man Spearing Fish |
| Object Number | 2012-25-93.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Raymond Atatsiak Aliktiluk |
| Section | American |
| Materials | Caribou Antler |
| Iconography | Man | Fish |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Caribou antler carving of "Man Spearing Fish" by Raymond Atatsiak Aliktiluk. Knife. |
| Height | 16.7 cm |
| Length | 17.8 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




