Muskox Transformation
2012-25-100.2
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | Muskox Transformation |
| Object Number | 2012-25-100.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Thomas Akilak |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Muskox |
| Description | Basalt carving of "Muskox Transformation" by Thomas Akilak. Proper left antler. |
| Height | 117 cm |
| Length | 14.2 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | B5196 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




