Sedna with bird
2012-25-102.1
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | Sedna with bird |
| Object Number | 2012-25-102.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Bajil Aptanik |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Sedna | Bird |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Basalt carving of "Sedna with bird" by Bajil Aptanik. Figure. |
| Height | 15.2 cm |
| Length | 18.6 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 7725 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




