Bird with Fish
2012-25-105.1
From: Canada | Alaska
Curatorial Section: American
| Object Title | Bird with Fish |
| Object Number | 2012-25-105.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Alaska |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ivory |
| Iconography | Bird | Fish |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Ivory carving of "Bird with Fish" by unknown artist. Bird. |
| Height | 10.2 cm |
| Length | 9.7 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




