Hunter with seal and narwhal
2012-25-130.5
From: Canada
Curatorial Section: American
| Object Title | Hunter with seal and narwhal |
| Object Number | 2012-25-130.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | John Merkuratsuk |
| Date Made | 8/28/1997 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Hunter | Seal | Narwhal |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Soapstone carving of "Hunter with seal and narwhal" by John Merkuratsuk. Fish horn. |
| Height | 16.4 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




