Bracelet
36776.1
From: Wyoming | Wind River Reservation
Curatorial Section: American
| Native Name | Mo-Wun-Juk |
| Object Number | 36776.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shoshone |
| Provenience | Wyoming | Wind River Reservation |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Brass |
| Description | Brass bangles with parallel horizontal incised lines. Edges have etched triangles. |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Depth | 5.2 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



